Hangi Çadırı Almalıyım?

Hangi Çadırı Almalıyım?

Çadır alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hangi çadırı almalıyım? Kendiniz için en doğru çadırı satın alabilmek için bu soruları mutlaka sormuşsunuzdur. Doğru çadır seçimi için temelde 3 ana soruya cevap vermeniz gerekir. Çadırı ne için kullanacaksınız, kaç kişi kullanacaksınız ve bütçeniz ne kadar? Aşağıdaki yazımızda bu sorulara cevap aradık. Bunların yanında çadır alırken dikkat edilmesi gereken noktalar ve yanlış çadır alınırsa karşılaşılabilecek sorunlar hakkında küçük bazı noktaları belirttik. Doğru çadırı seçebilmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Buyrun.

1- Çadırı Ne İçin Kullanacaksınız?

A backpacker enjoying a pack raft while camping on Culross Island, Prince William Sound, Chugach National Forest, Alaska. (MR)

Çadırı kullanma amacınız çadırınızın türüne etki eden en önemli faktördür. Yani kendinize “Bu çadırı ne için alıyorum?” diye sorun. Örneğin, “Çadırımı yazın deniz kenarına atarım, başka da bir faaliyet yapmam.” diyorsanız sizin 3 veya 5 mevsim çadır almanıza elbette ki gerek yok.  Yazlık ve tek tenteli çadırlar sizin ihtiyacınıza cevap verebilir. Diğer taraftan “Ben çadırımı yaz dışında diğer mevsimlerde de kullanacağım. Yağmur olur, rüzgar olur biraz dayanıklı olsun.” derseniz sizin için 3 mevsim ve çift tenteli çadırlar yeterli olur. Bunların dışında ise “Ben kampı her koşulda yapacağım. Güneş de olsa, kar da olsa, fırtına da olsa, şiddetli yağmurlar da olsa ben çadırımı kurarım.” diyorsanız size uygun çadırlar 5 mevsimlik çadırlardır.

Bu konuyu şöyle bir örnekle açıklayabiliriz. Eğer taşınacak büyük bir yükünüz varsa sizin ihtiyacınız olan şey bir otomobil değil kamyondur. Kamyonluk işi otomobille yapmaya çalışırsanız otomobil çok kısa sürede eskiyecek, döşemeleri yırtılacak ve araç zarar görecektir. Diğer taraftan eğer tek başınıza bi yere gitmek istiyorsanız size lazım olan şey kamyon değil bi otomobildir. Kamyonla gitmeye çalışırsanız ne olur? Daha rahatsız bir yolculuk yaparsınız, daha çok yakıt harcarsınız ve gereğinden büyük bir araçla yolculuk yapmış olursunuz. Çadır seçimi de aynen araç örneğindeki gibidir. Yanlış seçerseniz işinizi kolaylaştırmayı bırakın daha da zorlaştırabilirsiniz. Özetle; “İhtiyacınız neyse çadırınız da ona uygun olmalı.

2- Çadırı Kaç Kişi Kullanacaksınız?

camping

Çadırı kullanacak kişi sayısı da çadır satın alırken göz önüne alınması gereken önemli bir kriterdir. Eğer çadırı tek başınıza kullanacaksanız elbette çok büyük çadır almanıza gerek yok. Çünkü gereksiz büyüklükteki çadırlar özellikle sırt çantasıyla seyahat ediyorsanız sizin için ciddi bir yük anlamına gelir. Fakat ailenizle veya kalabalık arkadaş grubuyla kamp yapıyorsanız büyük çadır sizin için daha uygundur. Çadırı taşımamanızı sağlayabilecek bir araçla kamp yapıyorsanız çadırınızın ağırlığının bir önemi yoktur. Bu durumda daha büyük çadırlar da alabilirsiniz. Çadırınızı kaç kişi kullanacağınızı en iyi siz bilirsiniz. Fakat bu konuya şunu da eklemek istiyoruz. Çantanızın ve diğer malzemelerinizin de çadırda sizinle beraber olacağını düşündüğünüzde çadır içerisinde daha rahat etmek için çadır kapasitesini 1 kişi fazla alabilirsiniz.

3- Bütçeniz Ne Kadar?

391851-camping

Bütçe konusu da alacağınız çadır türünü belirleyici faktörlerdendir. Çadırların markalarına, modellerine ve özelliklerine göre fiyatları da çok çeşitlidir. Yazlık çadırlar fiyat olarak en uygun çadırlar olurken 5 mevsimlik, extreme çadırlar en pahalı çadırlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada esas sorumuzu soralım. Pahalı çadır almaya değer mi? Bu sorunun 2 cevabı var. Şöyle ki sadece yazları, deniz kenarında kullanacağınız bir çadır arıyorsanız çok büyük paralar vermenize gerek yok. Çünkü bu durumda karşılaşabileceğiniz hava koşulları bellidir ve bu durumda pahalı çadırlara ihtiyaç duymazsınız. Fakat eğer hava koşullarının değişkenlik gösterdiği şartlarda kamp yapacaksanız kaliteli çadır almanızda fayda var. Çünkü kötü hava koşullarında yaşayacağınız aksilikler tatilinizi berbat edebilir. Bir Kamping Türkiye tavsiyesi “Çadır alırken birazcık cömert olun.

Çadır Alırken Hangi Özelliklerine Dikkat Edilmeli?

tent-measures-night_h

 1. Eğer sırt çantanızla geziyorsanız çadırınızın ağırlığına dikkat etmelisiniz.

 2. Ailenizle veya kalabalık arkadaş grubuyla geziyorsanız çadırınızın kişi sayısına dikkat etmelisiniz.

 3. Çeşitli ve şiddetli iklim koşullarında kamp yapacaksanız çadırınızın kalitesine dikkat etmelisiniz.

 4. Tek kurulumlu (iç/dış tente aynı anda) çadırların kullanımı önce iç tente sonra dış tentenin kurulduğu çadırlara göre daha kolaydır.

 5. Çadırın havalandırması önemlidir. Alacağınız çadırın havalandırmasına kısımlarına dikkat etmelisiniz.

 6. Çift girişi olan çadırların kullanımı daha rahat olduğundan tercih edilebilir.

 7. Çadır zemininin kalitesine dikkat etmelisiniz. Kalitesiz malzemeler delinip yırtılabilir.

 8. Çadır içindeki cepler veya tavanda bulunan kısımlar eşyalarınızın kullanımında size fayda sağlar.

 9. Bagaj kısmı olan çadırlar kullanışlıdır. Eşyalarınızı çadır içerisinde yer kaplamadan saklayabilirsiniz veya ıslanmadan yemek pişirebilirsiniz.

 10. Çadırın fermuarlarının kolay ve düzgünce açılıp kapandığını kontrol etmenizde fayda var.

 11. Çadır kapılarında sineklik olması çadırınızın içini havadar tutarken sizi de sineklerden korur.

 12. İdeal çadır yüksekliği dizlerinizin üzerinde ayakta rahatça durabileceğiniz yüksekliktir. Buna da dikkat edebilirsiniz.

 13. Yağmurlu havalarda kamp yapmayı planlıyorsanız çadırın mm cinsinden ne kadar yağmura dayanıklı olduğunu öğrenmenizde fayda var.

 14. Alüminyum veya alaşım olan duralüminyum çadır polleri fiberglass pollere göre daha dayanıklıdır.

Doğru Çadırı Seçmezseniz Ne Olur?

glastoswamp_01

 • Çantanız olması gerekenden ağır olabilir ve bu size daha fazla yük getirir. Sırt çantasıyla seyahat edenler için ağırlık ciddi bir sorundur.

 • Çadırınız olması gerekenden küçük olabilir. İçine sığamazsınız, eşyalarınız dışarıda kalabilir.

 • Çadırınız olması gerekenden büyük olabilir. Bu da daha fazla ağırlık ve yüksek fiyat demektir.

 • Size gereken özelliklerin üstünde bir çadır almış olabilirsiniz. Bu da daha yüksek maliyet demektir.

 • Size gereken özelliklerin altında bir çadır almış olabilirsiniz. Bu da çadırınızın doğa koşullarında sizi yarı yolda bırakması demektir.

3 Mart 2016 / tarafından / içinde

Bir Cevap Yazın