İglo Nedir? Nasıl Yapılır?

İglo Nedir? Nasıl Yapılır?

İglo eskimoların hayatlarını idame ettirmek ve avlanma amaçlı geçici olarak yaşadığı sıkıştırılmış kardan yapılan çadır, ev anlamına gelir.

Eskimolar kış aylarında sıkıştırılmış kar kürtününden iglo yaparak hayatlarını sürseler de yaz aylarını, hayvan derisi çadırlarda veya taş, çamur ve ağaçtan yapılan barınaklarda geçirirler. Wikipedi öyle diyo. Özgür ansiklopedi ya hani 🙂

iglo-1

Ve şimdi ansiklopediyi bir rafa yaz aylarını da kıyıya bırakıp konumuzun çocukluğuna inelim.

Yaşantımızın daha tıfıl dönemlerinde herkes gibi illaki şu yaşımıza oranla daha fazla barınak yapmışızdır. Küçüklüğümüzü hatırlayınca köy, bağ, bahçe çocukluğu olanlar daha iyi bilirler ki evin karşısındaki tepeye ağaç çatarak eski çuvallardan yapılmış çadır bez ev içinde köpeğinle havanın kararmasını beklemek bütün köyün üzerine batan güneşi izlemek muazzam bi duygu verirdi. Ancak bu durum kar yağınca değişir. Kar yağınca barınak yapmak hayallerde kalırdı.

O barınak yapılan çuvalı kışın yine kullanırdım. Elbette içine saman doldurup tepeden aşağıya kaya kaya atkımı rüzgara kata kata donmuş dereyi uçarak geçmişliğim olmuştur ancak kışın hiç o çuvalla tam anlamıyla barınak yapamamıştım. Her denememde yıkılır ıslanıp donardı tepede olduğum için de daha fazla rüzgar alır aksine buz gibi üzerime yapışırdı.

Yaşım bu yaş oldu hala içimde bi ukteydi karda bir barınak yapmak. İgloyu ilk olarak ansiklopedilerde gördüm elbette.

Halen bi köylü olan ben, dağcılık ve doğa sporları tutkunu olarak Bolu ilinin yüksek dağlarında öğrendiklerimi deneyimlerimi bir araya getirerek küçüklüğümdeki ukteyi gerçekleştirdim. Karda kışta çadır kurmak dışında bir barınak yaptım.
igo-2
Şimdi gelelim nasıl yapılır kısmına?

Gerekli araçlar : Testere (bizim yanımızda kürek vardı kürek kullandık)

İglo yapabilmek için elbette kar yapısı, hacmi, kürtünlüğü önemli. Rüzgar almış kesilebilir sert mukavemette olup sulanıp, buzlaşıp ağırlaşmamış olması gerekli. Olmalı ki duvarlar iyi örülsün, ağırlığı taşımayıp çökme yaşanmasın.

Ne çok şey gerekli değil mi? Sakin olun hepsi doğada ve becerilerinizde mevcut.

iglo-4

Eskimolar kar testeresi kullanarak başlangıçta igloyu yapacakları yerdeki kar zemininden tuğla şeklinde bloklar keserek iglonun içini oymuş olurlar. Kestikleri tuğlaları  kesilmemiş kar kürtünü zeminine açısı içe büküm eğimli gelecek şekilde dizerler böylelikle kot farkını iki tuğla boyuna çıkarmış olurlar.

Bir yandan örülen tuğlalara diğer yandan sıva ve harç olarak yine kar kullanılıp boşluklar kapatılır. İlk sıra üzerine kemer şeklinde gelecek şekilde yine içe eğimli sıralanarak devam edilir. Yüksekliği ise çok rüzgar almayacak şekilde kişilerin kendi boylarına göre ayarlanarak kubbe şekli verilerek kapatılır.

Kapı girişine L şeklinde kısa bi koridor yada set yapılması içeriye soğuk hava ve kar girişini engeller fazla eşya ve çantaların içeride yer kaplamaması sağlanır. İglonuza küçük bi hava penceresi açmakta fayda var.

Elinize sağlık.. İglonuzun içerisinde sıcak bı çayı içip güzel bir uyku çekebilirsiniz.. Oh miss.

Her zaman aklımızda şu soru vardır (haklı olarak) iglonun içi sıcak olur mu? Buzdan kardan bi ev ne kadar sıcak olabilir ki ? (-zaten sıcak olsaydı erir yıkılırdı. kesin buz gibidir 🙂 – hayır dışarıda hava sıcaklığı rüzgarla daha da soğuk buz gibi hissedilirken iglonun içi yaklaşık +2,+4 derece olur.

iglo-3

Ortam ısısı mumlarla ve kişi sayısına göre +10, +12 derecelere kadar çıkarılabilir ve iglo içerisinde yükselen sıcak hava iglo tuğlalarının yüzeyini ısıtıp soğumasıyla dondurarak yalıtım sağlar üzerine yağan kar iglonun daha da sağlamlaşmasına katkıda bulunur.

Ancak iglo içerisindeki karlı zemine direk temas ederek oturmak, yatmak ısı kaybına yol acar ve hipotermi oluşabilir.

Eskimolar bu yüzden en alta ağaç dalları, hayvan postları ve derileriyle yalıtım yapmışlar. Bizler ise keyfi yaptığımız bu faalıyette mat ve uyku tulumlarımızı kullanabılırız. Hayatı idame koşullarında ise yine eskimoların, kızılderililerin ve elbette atalarımızın kullandığı deneyimlerle modern hayatı idame öğretileri geçerlidir.

He yok ya dışarısı soğuktur ben evde durmak istiyorum kar sevmiyorum diyenlere benden bir fikir küp şekerlerden iglo yapın 🙂

iglo-5

Yazar: Şafak Gökhan

 

Sizler de istediğiniz herhangi bir konuda bu şekilde yazılar hazırlayıp iletişim kanallarımızdan bize göndererek kendi yazınızla ülkemiz kampçılığına katkı sağlayabilirsiniz.

Doğada Kalın! 

4 Şubat 2016 / tarafından / içinde

Bir Cevap Yazın