Yayınlandı 22 Ağustos 2015 / 3481

Takipçimiz kamp noktasını şu şekilde tarif etmiş;
“Kuş sesleri eşliğinde gürültüsüz güzel keyifli bir kamp geçirdik. Burada mutlaka görülmesi gereken bölgeye hakim, adeta bir kartal yuvası olan Şahinkaya (Şahankaya).Yüksekliği 1000 metre. Kayalık karşılıklı iki tepe ve bir ara düzlükten oluşuyor. Yöre halkı tarafından buraya Çatalkaya ismi de verilmiş. Tepelerin arasında yer alan bu geniş düzlükte sırlarla dolu bir tarih saklı. Üzerinde Helenistik ve Bizans dönemi kalıntıları, kuleleri olan surlar, sütunlar, sarnıçlar, mağara, su havuzları mevcut. Orman yolu tepenin eteklerinde son buluyor ve dik, sarp kayalıkları çıkmak gerekiyor. Yolun bittiği noktadan dinlenerek yaklaşık 1 saat gibi sürede tepeye rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
Yukarıya ulaştığınızda bahsettiğim tarihi kalıntıların izleri bir çok yerde görülebiliyor.Bölgede Geç Tunç Çağı’na, Pers ve Lidya döneminden izler mevcut. Bu yapıların çoğu, Orta Bizans döneminde onarılarak kullanılır hale getirilmiş ancak bir çok eser tahrip olarak izleri kaybolmuş. Surların bir kısmı,gözetleme kuleleri kalıntıları,oyulmuş kaya merdivenleri halen görülebilmekte.
Ünlü Gezgin Evliya Çelebi 1670 yılında Şahinkaya’ya çıkar: “Bu kaleye 3050 taş kesme basamakla çıkılır. Kalenin dört tarafı derin, tehlikeli uçurumlarla çevrilidir. Semaya doğru yükselmiş upuzun, yalçın ve tehlikeli kara bir kaledir… Ey dostlar, 32 yıl 18 padişahlık yer gezdim, böyle tanrı yapısı heybetli bir dağ görmedim. Güneş yok olunca dağın tepesindeki kalenin duvarları ve burçları görülmez.” demiştir.
Biz Manisa’lı olarak bu tarihi yerlerimizi bugüne kadar bilmemenin üzüntüsünü yaşarken sizlerle de paylaşmak istedik.Kayacık eski belediye başkanı Ramazan Koyunlu bize verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederiz.”

Kamp Noktasının Koordinatları
1) 38°53’55.8″N 28°07’33.3″E
2) 38.898833, 28.125917

Gönderen: Kadir ZENGİN

————–

* Eksik ya da yanlış bilgi olduğunu mu düşünüyorsunuz? İletişim kanallarımızdan bize bildirerek düzeltmemize yardımcı olun.
* Kamp noktasına gitmeden önce tesisle iletişime geçerek tesis hakkında bilgi almanızı öneririz.
Özellikler
Akarsu Kenarı
Atık Su
Baraj Kenarı
Bulaşıkhane
Bungalov Evler
Çadır Kamp Yeri
Çadır Kiralama
Çadıra Elektrik
Çamaşırhane
Çimen Çadır Zemini
Deniz Kenarı
Evcil Hayvan
Gece Güvenlik
Göl Kenarı
Havuz
İçme Suyu
Kablo Tv
Kafeterya
Kamp Ateşi
Karavan Kamp Yeri
Karavan Kiralama
Karavana Elektrik
Mangal Yakılabilir
Market
Orman İçi
Otopark
Oyun Parkı
Restorant
Sezonda Açık
Sıcak Duş
Soğuk Duş
Toprak Çadır Zemini
Tüm Yıl Açık
Uydu Tv
WC
Wi-Fi
Değerlendirmeler
There are no reviews yet, why not be the first?
Görüş Belirt
Değerlendirme için yapmış olmalısınız.

Bir Cevap Yazın